مقالات

امنیت غذایی

مقاله هجدهم

امنیت غذایی ( Food Security) و دسترسی همه انسان ها به غذای کافی در تمام دوران زندگی برای داشتن یک بدن سالم می باشد.

پس براساس این تعریف، موجود بودن غذا، دسترسی به غذا و پایداری در تامین غذا سه عامل اصلی می باشد.

امنیت غذایی به دسترسی همه افراد یک جامعه در تمام طول زندگی به غذای کافی و سالم برای داشتن زندگی سالم گفته می شود.

درآمد خانوار از عوامل مهم در تامین امنیت غذایی در یک نظام اجتماعی عدالت محوراست و عامل دیگر در این مهم، ذائقه و دانش تغذیه ای خانواده ها در نحوه تخصیص بودجه برای تهیه سالم ترین نوع غذا نقش مهمی دارد.

متاسفانه امروزه در اکثر شبکه های سمعی، بصری و نوشتاری به خصوص متاسفانه شبکه های مختلف تلویزیونی به دلیل جذب اسپانسر و تبلیغ محصولات آن ها، آنقدر دستور طبخ غذاهای مختلف که گاها تامین مواد اولیه آن برای اکثر خانواده ها غیرممکن است را در ذهن و افکار جامعه تزریق می کنند. و این جدایی از عدم دسترسی بخش عمده ای از جامعه به این گونه مواد اولیه و آسیب های روحی غذاهایی آموزش داده می شود که عمدتا منبع اصلی و واقعی نداشته و از مواد اولیه های نامترادف استفاده می گردد. و در نهایت آشپز با سلیقه ی خود یک نام من درآوردی برای آن انتخاب می کند.

توجه داشته باشیم در فرهنگ ایران باستان غذاهایی وجود دارند که می توان ضمن تامین نیاز های جسم از خوردن آن لذت برد.

نتیجه اینکه هرخانوار براساس سطح درآمد و تخصیص  بودجه لازم برای تامین یک غذای سالم می تواند با انتخاب مواد اولیه سالم غذایی مناسب ذائقه و علاقه اعضای خانواده تامین نماید.

افزایش جمعیت و رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه در دهه های آتی به رشد تقاضای غذا منجر خواهد شد.

علاوه براین تقاضای جهانی غذا نه تنها افزایش می یابد بلکه افراد را از نظر فیزیکی و ذائقه ای دچار تغییرات عمده خواهد کرد. پس نیل به امنیت غذایی بیش از هرچیز دیگری توجه ما را به اصلاح الگوی مصرف جلب می نماید.

اگر اراده کنیم و بخواهیم می توانیم با یک فرآیند مناسب در تامین مواد اولیه سالم و استفاده صحیح از این مواد و توجه به نکات ریز  آشپزی ایرانی در راستای بهبود امنیت غذایی و سلامت اعضای خانواده و کشورمان نقش داشته باشیم.

ایمنی غذایی یعنی اطمینان از اینکه مواد اولیه ای که برای تهیه غذای انسانها تامین می گردد بطور کامل سالم و فاقد هرگونه آلودگی میکروبی، انگلی و شیمیایی باشد.

 

سلامت روح به سلامت جسم و سلامت جسم به سلامت غذا بستگی دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *