مقالات

راز موفقیت رستوران ها(بخش هفتم)

مقاله چهاردهم

*مشتری*

مشتری خود را بشناسیم.یکی از اصول رونق کسب و کار، شناخت مشتری می باشد زیرا شما زمانی می توانید خواسته مشتری را تامین کنید که بتوانید با مشتری ارتباط عمیق و خوبی برقرار کنید تا بتوانید افکار او را تحلیل کنید.

شما می توانید مشتریان خود را به 3 دسته تقسیم کنید:

1- مشتری با سطح منطقی

2- مشتری با سطح احساسی

3- مشتری با سطح متعادل (منطقی و احساسی)

پس برای اینکه مشتری خود را بشناسیم، از خود سوال کنیم مشتریان درباره ی غذا یا خدمات ما چه حسی دارند و آیا احساس خوبی دارند یا درباره ی آن چگونه فکر می کنند و یا آیا غذا و خدمات ما نسبت به محصول رقبا برتری دارد؟؟

یکی از ویژگی های مدیر موفق شناخت نسبی از مشتری است. در ارتباط با مشتریان منطقی، شما باید منطق را انتخاب کنید و هیچ توجیه و دلیلی نمی تواند پاسخگوی اینگونه مشتریان باشد و حتما برای جذب آنها براساس شواهد و استناد به واقعیت ها، برای کیفیت و وجه تمایز با دیگر رقبا برخورد کنید. و این رفتار در تصمیم گیری مشتری برای انتخاب شما موثر خواهد بود.

در ارتباط با مشتریان احساسی و عاطفی برعکس مشتریان منطقی، شما باید با درک و روان شناسی نقاط احساسی مشتری را دریابید و بر اساس احساسات مشتری عمل کنید؛ مثلا احترام بیش از حد و یا بردن نام مشتری با پیشوند هایی همچون آقای مشتری، دکتر جان و…

زیرا مشتری احساسی از اینکه شما به احساسات آنها اهمیت داده اید خرسند خواهد بود و شما را انتخاب می کنند.

و اما ارتباط با مشتریان متعادل (احساسی_منطقی)، کار کمی مشکل تر است، یعنی یک مدیر موفق باید کاملا دقت کند که چه زمانی از احساسات و چه زمانی از منطق استفاده کند و غالبا قسمت احساسی مشتری برای او هیجان انگیز تر است.

 

در ادامه موارد رازموفقیت به صورت جزئی و مناسب هر شغلی ذکر خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *