مجله خبری

فروش داروی گیاهی و مخلوط پودر شده ی فراورده های گیاهی در عطاری ها ممنوع

مدیر کل اداره ی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو نحوه ی نظارت این سازمان بر عطاری ها را تشریح کرد و گفت: عطاری ها تنها می توانند در زمینه فروش گیاه دارویی اقدام کنند و فروش داروی گیاهی یا هرگونه مخلوط پودر شده فرآورده های گیاهی در عطاری ها ممنوع است.

دکتر مهناز خانوی درباره ی بحث ساماندهی عطاری ها و نظارت بر آنها جهت پیشگیری از تخلف، گفت: نظارت بر واحدهای عطاری به طور مستقیم برعهده ی سازمان غذا و دارو نیست، بلکه سازمان غذا و دارو با همکاری صنف عطاری ها این اقدام را انجام می دهد.

وی از تدوین آیین نامه ای در زمینه طب سنتی ایرانی از سوی وزارت بهداشت خبر داد و افزود: این آیین نامه ای از طرف دکتر ایمانیه، مشاور وزیر بهداشت در طب ایرانی و با حضور سازمان غذا و دارو و سایر نهادها مانند معاونت درمان در حال تدوین است. یکی از بندهای این آیین نامه درباره ی نظارت بر عطاری ها از طریق فرآیند های قانونی است و درصورتی که تصویب شود، می توان در حوزه نظارت بر عطاری ها از طریق وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو اقدامات بیشتری را انجام داد.

خانوی تاکید کرد: باید توجه کرد عطاری ها تنها می توانند در زمینه فروش گیاه دارویی اقدام کند.البته اگر می خواهند در زمینه های دیگری غیر از دارو فعالیت کنند، مربوط به صنفشان است و در آنجا باید تصمیم گیری شود، اما فروش داروی گیاهی یا هرگونه مخلوط پودر شده فراورده های گیاهی و هرگونه فراورده ای که ادعای درمانی داشته باشد در عطاری ها ممنوع است.

مدیرکل اداره ی فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در حال حاضر نظارت هایمان را بر روی عطاری ها با همکاری صنف انجام می دهیم، گفت: در حال حاضر در سطح عرضه هم نمی توانیم به صورت  مستقیم از طریق نمونه برداری نظارت کنیم. بلکه به همراه صنف می توانیم این اقدام را انجام دهیم. البته امیدواریم بعد از تصویب آیین نامه بتوانیم در این حوزه هم گام هایی برداریم.

ایسنا _ شنبه 5 خرداد 1397

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *